26.05.2017

5 porad dla początkujących fotografów.

Fotografia jest wyjątkowo ciekawą pasją, która może przerodzić się w naszą ukochaną pracę. Nie wszyscy jednak od razu rodzą się zdolnymi fotografami, więc przedstawiamy, krótki poradnik dla osób, które chcą rozpocząć swoją podróż z aparatem zarówno w celach hobbystycznej jak i również tych, którzy w przyszłości chcieliby przeszukiwać Internet w poszukiwaniu zlecenia dla fotografa.

Sam sprzęt to nie wszystko.
Należy zacząć od tego, że sprzęt za kilka-kilkanaście tysięcy złotych nie wystarczy, aby wykonywać ciekawe zdjęcia. Na początku waszej kariery wystarczy prosta lustrzanka w cenie do 2000 zł. Aparaty trzymają cenę, więc jeżeli fotografia wam się spodoba to będziesz mógł sprzedać obecny aparat i wyposażyć się w taki, które będzie spełniał wasze coraz większe oczekiwania. Pamiętaj również, że wykonywanie dziesiątek selfie, zachodów słońca lub zdjęć rodziny i znajomych aparatem wbudowanym w smartfon nie oznacza, że macie duże doświadczenie w robieniu zdjęć. Może wam to pomóc, jednak raczej powinniście traktować się jako całkowitego amatora.

Fotografujcie bez końca!
Co zrobić żeby poprawić swoje umiejętności? Każdy pisarz, redaktor, bloger czy copywriter słyszy jedno i to samo zdanie: ‘Chcesz lepiej pisać to pisz więcej!’. Podobnie sprawa wygląda w przypadku fotografii. Możemy przeczytać dziesiątki książek o fotografii jednak wiedza teoretyczna bardzo często ma się nijak do posiadanych umiejętności. Dlatego tak jak osoby zarabiające na pisaniu ciągle piszą tak wy powinniście.bez przerwy fotografować. Umożliwi to nabranie doświadczenia, luzu podczas poruszania się z aparatem po mieście oraz pomoże zobaczyć i komponować więcej kadrów, o których wcześniej byście nie pomyśleli!

Poznawajcie nowe techniki i uczcie się na błędach innych.
Punkt wyżej zapewniliśmy, że czysta wiedza teoretyczna nie jest gwarantem sukcesu w fotografii. Jest to prawda, jednak aby wystrzec się podstawowych błędów, móc poznawać nowe techniki oraz stare historie znanych fotografów warto sięgnąć po kilka-kilkanaście tytułów, które pozwolą wam tą wiedzę zdobyć i pozyskiwać pierwsze zlecenia fotograficzne.

Trójpodział, złota godzina, ISO, PASM - nie wiecie o co chodzi? Więc się dowiedzcie!
Jeżeli powyższe frazy nic wam nie mówią to szoruj do książek lub Internetu, aby tą wiedzę uzupełnić. Nie po to przecież kupiłeś lustrzankę żeby robić zdjęcia wszystkiego co Cię otacza w trybie auto. Nie będziemy się rozpisywać o tym w tym artykule, gdyż każde z tych zagadnień wymagałoby osobnego artykułu jeżeli nie całej książki!

Obróbka zdjęcia, czyli co gdy już mamy zdjęcie?
Istnieje wiele programów przeznaczonych do obróbki fotografii w domowym zaciszu. Część z nich jest prosta i darmowa, a część to zaawansowane programy przeznaczone do edycji niemal wszelkich aspektów zdjęcia kosztujące kilka tysięcy złotych. Pamiętajcie jednak, że nic nie uratuje waszego zdjęcia, jeżeli jest ono fatalnie wykonane. Rozpoczynając użytkowanie tak rozbudowanych narzędzi należy najpierw dobrze poznać ich podstawowe funkcje, a następnie stopniowo wdrażać się w zaawansowane możliwości, aby wasza postprodukcja była udoskonaleniem zdjęcia, a nie jego karykaturą.

Podziel się