26.05.2017

Praca w IT - najbardziej przyszłościowa branża?

Praca w branży IT od wielu lat staje się coraz bardziej pożądaną i wybieraną przez młodych ludzi ścieżką kariery zawodowej. Pomimo rosnącej liczby osób, które decydują się zgłębiać tajemnicę budowania i zarządzania bazami danych, programowania w przeróżnych językach czy projektowania grafik na stronę www, na rynku wciąż brakuje specjalistów. Spowodowane jest to ciągłym, bardzo dynamicznym rozwojem tej gałęzi gospodarki. Taki stan wpływa również na zarobki w IT, które są zdecydowanie ponadprzeciętne.

Czy warto jednak zainteresować na przykład programowaniem swoje dzieci, które mają 5-10 lat? Czy za 20 lat nadal będą istniały komputery w takiej formie jaką znamy dzisiaj?

Na to pytanie na pewno nie jest łatwo odpowiedzieć, aczkolwiek jednego można być pewnych - pomimo zmian i nieustannego rozwoju przeróżnych języków programowania osoba, która dba o aktualność swojej wiedzy nie będzie miała problemu ze znalezieniem pracy. To co najbardziej charakteryzuje branże IT to ciągły rozwój - dzisiaj pralka ma mocniejsze podzespoły niż przeciętny komputer, który wyszedł 7-10 lat temu, a przez to większe możliwości. Przeróżne funkcje i ich wpływ na pracę mechaniczną pralki musiał ktoś przewidzieć i zaprogramować, więc jak widać pole działań programistów ciągle się rozrasta. Inteligentne pralki, lodówki, mikrofalówki, drony, deskorolki, blaty kuchenne czy nawet deski do krojenia produkowane przez dziesiątki różnych marek, a każda potrzebuje osobnego oprogramowania i zespołu programistów. Odpowiedź co do przyszłości zatrudnienia w tej branży nasuwa się sama.

Druga istotna kwestia to zarobki. W dniu dzisiejszym ciężko spotkać programistę, który zna się na swojej pracy i ma problemy finansowe z powodu zbyt niskiej pensji lub grafika narzekającego na niskopłatne zlecenia graficzne. Zarobki na poziomie 4-6 tysięcy złotych brutto dla początkujących programistów świeżo po studiach i dopiero co zakończonych stażach to nic zaskakującego w branży IT. Dodatkowo programiści dzięki możliwości pracy z niemal z każdego miejsca i uniwersalności swojej wiedzy mogą po godzinach lub w weekendy realizować inne zlecenia IT i w ten sposób dorobić do podstawowej pensji.

Reasumując, inwestycja w pogłębianie wiedzy na temat programowania, rozwijanie swoich umiejętności graficznych i zmysłów artystycznych czy też zwiększanie umiejętności zarządzania bazą danych przez najbliższe kilkadziesiąt lat powinna przynieść znaczne profity.

Podziel się